Dofinansowanie na firmę transportową

1 kwietnia 2015

Różnego rodzaju dotacje i dofinansowania mogą w znacznym (pozytywnym) stopniu wpłynąć na rozwój firmy. Niestety przedsiębiorstwa transportowe nie mogą w pełni z nich korzystać.

Dotacje rządowe i unijne już niejednokrotnie prowadziły do powstawania i rozwoju firm, które tylko dzięki udzielonemu wsparciu zdołały odnieść sukces na rynku. Niestety w związku z pewnymi rozporządzeniami, o których za chwilę, firmy transportowe nie mogą wykorzystać pełnego potencjału, jakie dają dofinansowania.

Ograniczenia w dotacjach dla firm transportowych

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem firmy zajmujące się zarobkową działalnością transportową nie mogą otrzymać dofinansowania, które miałoby finansować nabywanie pojazdów i wszelkiego rodzaju środków transportu. Przepis ten dotyczy wszystkich przedsiębiorstw, które w Polskiej Kwalifikacji Działalności otrzymały stosowny symbol, potwierdzający profil transportowy działalności.

Powyższe nie oznacza, że firma zajmująca się transportem drogowym nie ma żadnego prawa do dotacji. Mogą być one bowiem udzielane na inne cele rozwojowe, niezwiązane z zakupem pojazdów. Największe możliwości dają w tym zakresie Programy Regionalne, ale ich zasady regulowane są oddzielnie dla danych województw, więc przedsiębiorca nie będzie też miał pewności, że jego projekt rozwojowy będzie aktualnie kwalifikował się do danego programu pomocowego.

Dotacje na środki transportu

Przepisy unijne nie zabraniają wszystkim firmom zakupu środków transportu z środków otrzymanych w ramach dotacji. Istnieje bowiem możliwość sfinansowania specjalistycznych pojazdów, np. samochodu chłodni, pod warunkiem że będzie on miał istotne znaczenie dla realizacji całościowego projektu rozwojowego. Dotyczy to ponownie programów regionalnych.

Gwarancja de minimis

Kolejny rodzaj wsparcia dostępny dla firm transportowych to gwarancja de minimis, która jest formą zabezpieczenia zaciąganego kredytu. W jej ramach firmy zajmujące się działalnością transportową mogą uzyskać pomoc sięgającą równowartości 100 000 EUR, liczoną łącznie dla okresu trzech lat podatkowych. Pomoc de minimis obejmuje kredyty inwestycyjne i obrotowe w 23 instytucjach bankowych.