Dla firm

Czym charakteryzują się kredyty obrotowe dla firm?

261

Czym-charakteryzują-się-kredyty-obrotowe-dla-firm?

Kredyty zaciągane przez firmy to niezwykle częsty i popularny sposób finansowania własnej działalności. Wśród pożyczek krótkoterminowych prym wiodą kredyty obrotowe.

Kredyt obrotowe to produkty zarezerwowane dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Ich podstawową cechą jest cel kredytowania, który spośród wszystkich kredytów dla firm jest najszerszy. Uzyskane w ten sposób środki pomagają finansować działalność bieżącą i mogą być wykorzystane między innymi na opłacenie kontrahentów lub wypłatę pensji pracownikom. Szczegóły dotyczące możliwego przeznaczenia środków są jednak określane indywidualnie, a więc banki mogą podchodzić do tej kwestii mniej lub bardziej rygorystycznie.

Kredyty obrotowe wyróżniają się również tym, że pod ich nazwą mogą kryć się różnego rodzaju produkty kredytowe, od linii debetowych na koncie, po produkty dostosowywane do potrzeb i oczekiwań klientów. Dość powiedzieć, że bank może zgodzić się różne warunki spłaty, od tradycyjnych rat, po osobne terminy spłaty dla części kapitałowej i odsetkowej, aż po możliwość spłaty jednorazowo całego zadłużenia na koniec okresu. Kredy obrotowy może mieć również charakter odnawialny, co jest charakterystyczne dla kredytu na rachunku bieżącym. W takich sytuacjach spłata zadłużenia skutkuje możliwością ponownego wykorzystania środków z kredytu.

Warto również zauważyć, że poza samymi okresami spłaty, także inne parametry kredytów obrotowych są indywidualną kwestią rozmów między bankiem a przedsiębiorcą. Należy też podkreślić, że tego typu produkty są nastawione na duże pole do negocjacji, przez co firmy mogące wykazać się dobra płynnością finansową mają szansę uzyskać dodatkowe wsparcie na naprawdę korzystnych warunkach, dzięki którym sama firma nie odczuje dodatkowego obciążenia, a wręcz przeciwnie, będzie mogła pozwolić sobie na dalszy rozwój.

Z pomocą dobrze skrojonego kredytu obrotowego z pewnością można wpłynąć pozytywnie na sytuację finansową własnej firmy. Najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie jego wszystkich parametrów do charakteru działalności (np. sezonowość) i aktualnych możliwości finansowych.