Dla firm

Wady i zalety kredytów dla firm transportowych

231

Wady-i-zalety-kredytów-dla-firm-transportowych

Prowadzisz własne przedsiębiorstwo transportowe i myślisz o kredycie bankowym? Poznaj wady i zalety tego typu finansowania działalności mniejszych i większych firm.

W Polsce funkcjonuje wiele firm przewozowych. Nie ulega wątpliwości, że każdy, kto prowadzi tego typu działalność gospodarczą, powinien znać wszystkie wady i zalety kredytów bankowych przygotowanych pod tą specyficzną branżę i oczywiście zapoznać się z ich zakresem. Zacznijmy od wad.

Przede wszystkim w dalszym ciągu banki, oferując firmom transportowym kredyty, nadal wymagają od nich dość długiego stażu prowadzenia działalności. Zwykle jest to minimum rok. Ponadto instytucje finansowe wymagają od właścicieli firm transportowych nienagannej historii kredytowej, udokumentowanej zdolności kredytowej i świetnej kondycji finansowej, którą mogą potwierdzić w dokumentacji księgowej. Warto podkreślić, że choć wymagania te są trudne do zrealizowania, choćby ze względu na specyfikę branży transportowej, to nie są one zupełnie nierealne i niemożliwe do przejścia.

Pożyczki i kredyty udzielane firmom transportowym najczęściej są domeną banków, które zajmują się stricte pomocą finansową przedsiębiorcom i to ta grupa odbiorców stanowi dla tych instytucji główną klientelę.  To sprawia, że oferty kredytów i pożyczek finansowych są ściśle dopasowane do potrzeb firm transportowych.

Oczywiście nie oznacza to, że właściciel firmy transportowej od razu, bez żadnych problemów uzyska kredyt na prowadzenie swojej działalności. Jednakże banki oferujące swoje produkty firmom traktują swoich potencjalnych klientów zupełnie inaczej, aniżeli te instytucje finansowe, które swoje ofert kierują do klientów indywidualnych.

Firma transportowa może zwrócić się do banku o rozpatrzenie swojego wniosku w trybie indywidualnym, mogą również negocjować bardziej atrakcyjne i korzystniejsze warunki spłaty zaciągniętych pożyczek i kredytów.

Warto również podkreślić, ze firmy transportowe interesują się dodatkowym kredytem ze względu na chęć zakupienia nowych samochodów, powiększających ich flotę transportową.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom właścicieli tych firm, banki coraz częściej poszerzają swoją ofertę o kredyty samochodowe na atrakcyjnych i korzystnych warunkach.