Dla firm

Szanse na kredyt hipoteczny dla firm na ryczałcie

27

Szanse-na-kredyt-hipoteczny-dla-firm-na-ryczałcie

Firma ubiegająca się o kredyt musi przedłożyć w banku wiele dokumentów. Duże znaczenia ma sposób, w jaki dany przedsiębiorca rozlicza się z fiskusem. Na jego podstawie wyliczana jest zdolność kredytowa klienta. Czy firma na ryczałcie ma szanse na kredyt hipoteczny?

Sposobów rozliczeń w przypadku przedsiębiorców jest wiele. Najbardziej popularnym jest księga przychodów i rozchodów. Nie zmienia to faktu, że wielu przedsiębiorców rozlicza się za pomocą ryczałtu. Czy mają oni szansę na kredyt hipoteczny w banku?

Firmy, które rozliczają się na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego, korzystają z kilku stawek podatkowych. Ich wartość zależy od rodzaju działalności oraz od branży w jakiej porusza się przedsiębiorca. W kontekście ryczałtu podatek jest uiszczany od przychodu. Każdy bank wylicza zdolność kredytową firmy na podstawie jej dochodu. W lwiej części przypadków instytucje finansowe ustalają dochód firm na ryczałcie w skali 20-25 procent przychodów firmy. Takie działanie skutecznie obniża zdolność kredytową przedsiębiorstwa.

Mniejsze trudności z uzyskaniem finansowania będzie miała osoba, która zdecyduje się na kredyt jako osoba fizyczna. W takiej konfiguracji przedsiębiorca będzie mógł liczyć na o wiele wyższą kwotę niż w przypadku, gdyby decydował się na zaciągnięcie kredytu w ramach swojej działalności gospodarczej. Osoby, które są na ryczałcie, powinny dostosować oferty bankowe do sposobu kalkulowania dochodu na podstawie przychodu firmy.

Zdecydowanie łatwiej jest dostać kredyt osobom, które płacą ryczałt, korzystając ze stawie 17 do 20 procent. Wówczas ich dochód szacowany jest na około 70 procent przychodu. Polscy przedsiębiorcy, którzy uiszczają minimalne stawki podatku, wynikające z ryczałtu ewidencjonowanego, powinny skupić się na ofercie banków, uwzględniających 25 procent przychodu lub więcej jako dochód. Dzięki temu znacznie zwiększy się zdolność kredytowa przedsiębiorcy a co za tym idzie zwiększy się szansa na uzyskanie kredytu hipotecznego z banku.