Dla firm

Czym konto firmowe różni się od konta osobistego?

292

Czym-konto-firmowe-różni-się-od-konta-osobistego?

Wybór jak najkorzystniejszego konta bankowego jest ważny zarówno dla osób indywidualnych, jak i przedsiębiorców, ale to przedsiębiorcy wybierający konto bankowe powinni być szczególnie uważni. Dlaczego? Czym różni się konto firmowe od konta osobistego?

Każde konto bankowe, bez względu na to, czy jest kontom osobistym, oszczędnościowym czy firmowym, powinno być funkcjonalne, elastyczne i na jak najkorzystniejszych warunkach. Właśnie takich rachunków szukają klienci. Problem w tym, że oferta omawianych produktów bankowych jest na tyle bogata, że niełatwo wytypować odpowiednią. Na ogół łatwiej wybrać konto osobiste niż konto dla firm i łatwiej zmienić konto osobiste na konto w innym banku niż zrobić to samo z kontem firmowym. Jednocześnie nie ma żadnych przeciwwskazań, aby przedsiębiorca użytkował konto osobiste na potrzeby firmy, jednak w interesie firm leży wybór jak najkorzystniejszego konta firmowego, ponieważ możliwości kont firmowych są o wiele większe niż kont osobistych.

Comperia.pl podkreśla, że największą różnicą pomiędzy kontem osobistym a kontem firmowym jest koszt prowadzenia rachunku. W praktyce oznacza to, że łatwiej znaleźć w miarę tanie konto osobiste niż niedrogie i atrakcyjne konto firmowe. Przedsiębiorcy często korzystają z kont, mają spore wpływy ale i niemało wydatków. Z kont firmowych o wiele częściej dokonywane są przelewy oraz inne operacje finansowe, za które przedsiębiorcy muszą słono płacić. Dlatego przy wyborze jak tych produktów finansowych przedsiębiorcy powinni dokonać szczegółowej analizy, z jakich operacji będą korzystać najczęściej, a z jakich najrzadziej i wybierać odpowiednio najtańsze opcje. Jeżeli firma współpracuje z kooperantami z zagranicy, warto zwrócić uwagę na koszt przelewów zagranicznych. Dobrze wiedzieć, że wciąż istnieją banki, w których nie jest to w ogóle możliwe.
Takich problemów osoby indywidualne zaopatrzone w konta osobiste raczej nie mają, a jeżeli już to są to sporadyczne przypadki. Należy też podkreślić, że dużą zaletą kont firmowych jest, jak informuje Comperia.pl, łatwość księgowania transakcji finansowych, będących podstawą działalności firm. Jeżeli przedsiębiorca będzie używać konta osobistego, to będzie to bardziej skomplikowane, ponieważ należy wówczas oddzielić transakcje prywatne od firmowych, co nastręcza pewnych kłopotów bankowi i zajmie więcej czasu niż zwykle.

Trzeba też wiedzieć, że banki dla swoich firmowych klientów przygotowały szereg atrakcyjnych, dodatkowych produktów, niedostępnych dla klientów indywidualnych. Są nimi na przykład wyjątkowo atrakcyjne lokaty bankowe, karty kredytowe, czy ubezpieczenia. Przedsiębiorcy powinni też wiedzieć, że koszt prowadzenia kont firmowych  może zostać wliczony w koszty uzyskania przychodu i z tego tytułu rozliczony. Opłaty za prowadzenie kont osobistych dokonywane się indywidualnie.

Na ogół trudno porównywać konta osobiste z kontami firmowymi, ponieważ są to dwa różne produkty, tak jak skomplikowane jest porównanie firmy do klienta indywidualnego, ze względu na różne potrzeby oraz oczekiwania obu stron. Jedno jest pewne, przedsiębiorca poszukujący na rynku jak najkorzystniejszego konta powinien brać pod uwagę wiele czynników, w tym dopasować konto firmowe do prowadzonej działalności gospodarczej.