Jak dostać kredyt dla nowej firmy?

9 sierpnia 2016

Przedsiębiorca dopiero rozpoczynający swoją przygodę z biznesem może mieć problem z uzyskaniem kredytu w banku. Większość instytucji finansowych traktuje takie firmy z rezerwą. Co zrobić, by dostać kredyt dla nowej firmy?

Według statystyk ponad 50% firm kończy swoją działalność w czasie do dwóch lat po założeniu. Dlaczego właśnie 2 lata? Przypominamy, że po 24 miesiącach mija okres dający możliwość korzystania z niższych składek ZUS. Wielu przedsiębiorców kończy po tym czasie działalność z obawy przed pełnopłatnymi składkami ZUS, które mogą zbyt mocno obciążyć finanse firmy, doprowadzając ją nie tyle do bankructwa, co do długów, z których potem trudno wyjść. To tylko potwierdza ryzyko banku związane z udzieleniem kredytu początkującemu przedsiębiorcy. Dodatkowym problemem jest zwykle brak zabezpieczenia kredytu (w postaci np. nieruchomości lub środków ruchomych). Obecnie jednak, wśród ofert bankowych można znaleźć także przystosowane do potrzeb i warunków nowej firmy.

Dla nowych firm droższy kredyt

Oferty kredytowe dla początkujących przedsiębiorców są dostępne na rynku finansowym, jednak najczęściej wiążą się z gorszymi warunkami spłaty, np. wyższym oprocentowaniem lub niską dostępną kwotą pożyczki, warunkiem skorzystania z dodatkowych produktów banku itp.

Każdy początkujący przedsiębiorca, zanim uda się do banku z wnioskiem o kredyt, powinien przede wszystkim przygotować dokładny i czytelny biznesplan. Taki dokument umożliwia analitykom banku określenie planowanego działania firmy, jej sytuacji finansowej oraz ewentualnych zysków.

Warto przedstawić zabezpieczenie kredytu

Aby polepszyć swoją sytuację kredytową, dobrze by było, gdyby początkujący przedsiębiorca dysponował zabezpieczeniem kredytu. Banki najczęściej preferują w tej kwestii nieruchomości. Jednak gdy takiej nie posiadamy, możemy sprawdzić, czy instytucja finansowa dopuszcza inne formy zabezpieczeń kredytu, np. zastaw samochodu lub innego środka trwałego.

Kolejnym problemem, który czeka na nowe firmy wnioskujące o kredyt, jest wymagany wkład własny. W zależności od wysokości kredytu banki mogą żądać od przedsiębiorcy od 15 do nawet 30% własnego nakładu finansowego na rozpoczęcie inwestycji.

Zdolność kredytowa firmy

Każdy bank zanim udzieli kredytu kredytobiorcy lub początkującemu przedsiębiorcy najpierw sprawdzi jego historię kredytową w BIK-u oraz oceni jego zdolność kredytową. W związku z tym warto zadbać o te aspekty, planując rozpoczęcie działalności gospodarczej, a także zaciągnięcie kredytu.

Młode stażem firmy poszukujące dla siebie kredytu powinny skorzystać z ofert przygotowanych specjalnie dla początkujących przedsiębiorców. Taką propozycję ma np. mBank – „Kredyt na start”. Ta oferta jest skierowana do firm funkcjonujących na rynku krócej niż 6 miesięcy, przedsiębiorca może starać się o zobowiązanie w wysokości do 10 tys. zł. Dodatkowo w ramach oferty właściciel nowej firmy zyskuje bezpłatne otwarcie i prowadzenie rachunku firmowego.