Kredyty obrotowe dla firm – co je wyróżnia?

21 października 2014

Banki przygotowały dla przedsiębiorców specjalne rozwiązania kredytowe, dostosowane do potrzeb prowadzenia działalności gospodarczej. Jednym z najciekawszych produktów są kredyty obrotowe.

Problemy finansowe mogą dotknąć każdą firmę i nie zawsze muszą one wynikać z rzeczywistych strat notowanych w kolejnych okresach rozrachunkowych. Często ich powody wydają się być niezależne od działalności przedsiębiorstwa. Można w tym miejscu wymienić nierzetelnych klientów i kontrahentów, którzy opóźniają terminy spłaty zobowiązań do granic możliwości. Nasze pieniądze są w takim przypadku zawieszone w powietrzu i choć prawnie nam się należą, nie możemy kontynuować swojej działalności w płynny sposób. Dla osób prywatnych, które muszą zbyt długo oczekiwać na wypłatę pensji, idealnym rozwiązaniem wydaje się być limit na koncie, z którego mogą skorzystać w dowolnym momencie i spłacić go wraz z pojawieniem się środków na rachunku. Przedsiębiorcy również mogą liczyć na podobną usługę.

Kredyt obrotowy dla firm, bo o nim mowa, to kredyt szyty na miarę każdego przedsiębiorstwa. Może on występować w różnych formach, a jedną z nich jest  limit kredytowy w rachunku bankowym, który może być wykorzystywany na dowolny cel, o ile jest on związany z działalnością firmy. Dzięki niemu opłacimy wszelkie zobowiązania w urzędzie skarbowym czy składki do ZUS-u. Z jego pomocą wypłacimy wynagrodzenie pracownikom lub zapłacimy za dostawy towarów. Po prostu zachowamy płynność finansową. Co jednak najważniejsze, z przyznanego limitu nie musimy korzystać z całości, a jedynie z niezbędnej części. Jeśli natomiast w danym miesiącu nie będziemy potrzebowali takiej pomocy, nie poniesiemy z tego tytułu kosztów lub będą one minimalne.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że kredyty obrotowe często posiadają bardzo różniącą się od siebie konstrukcję. Wynika to z faktu, że banki i przedsiębiorcy dostosowują kredyt do profilu działalności firmy. Negocjacjom w tym przypadku podlega nie tylko kwota kredytu, ale też forma jego spłaty (ratalna lub jednorazowa) czy wysokość oprocentowania i okres trwania, a więc możliwość korzystania z limitów. Uzyskanie dobrych warunków pozwoli zachować finanse firmy w dobrej kondycji, nawet mimo drobnych problemów, niezależnych od przedsiębiorcy.