Jakie warunki stawia firmie bank podczas wnioskowania o kredyt obrotowy?

11 września 2014

Prowadzenie firmy jest w dzisiejszych czasach wyzwaniem. Zmiany gospodarcze, innowacje technologiczne czy zmieniające się potrzeby konsumentów generują wydatki, z którymi niejeden przedsiębiorca nie jest w stanie sobie poradzić.

Rozwiązań w takich sytuacjach jest kilka. Jednym z nich jest kredyt obrotowy. Służy on do finansowania bieżących wydatków firmy. Specyfikę owego kredytu można porównać do limitu w rachunku. Po spłacie zadłużenia limit jest w dalszym ciągu dostępny.

Jakie warunki stawia bank przy kredycie obrotowym?

Zdolność kredytowa to przepustka do uzyskania od banku kredytu obrotowego dla firmy. Większość instytucji finansowych akceptuje takie formy działalności jak spółki z o.o., jawne oraz cywilne, stowarzyszenia oraz organizacje pożytku publicznego. Jest to rozwiązanie finansowe skierowane dla przedsiębiorców, których firma ma staż minimum 12 miesięcy.

Zdolność kredytowa oceniana jest na podstawie dokumentów dochodowych firmy. W zależności od tego, jaka jest prowadzona księgować, wylicza się miesięcznych dochód firmy. Nie bez znaczenia jest historia kredytowa, która pokazuje profil kredytobiorcy. Kredyt obrotowy do niedawna dostępny był głównie w polskiej walucie. Coraz więcej instytucji bankowych oferuje jednak tego rodzaju kredyty w takich walutach, jak PLN, USD, EUR, CHF lub GBP. Przedsiębiorcy mają także wybór w kwestii sposobu zabezpieczenia w zależności od profilu prowadzonej przez siebie działalności. Bank PKO BP oferuje kredyt obrotowy bez zabezpieczeń rzeczowych do kwoty 500 000 złotych.

Gdzie po kredyt obrotowy?

Przykładem banku, który w swojej ofercie ma propozycje kredytu obrotowego, jest Getin Bank. Oferuje on limit w rachunku sięgający nawet do 1 mln złotych. Maksymalny poziom kwoty kredytu obrotowego jest negocjowany w internetowym mBanku. W tym banku, kredytobiorca może również wnioskować o karencję w spłacie odsetkowej nawet do 6 miesięcy. Zabezpieczenia w większości banków są wymagane powyżej określonej kwoty. Dodatkowe ubezpieczenie to standardowa forma zabezpieczenia stosowanego przez większość banków. W mBanku do 20 tys. złotych bank nie wymaga od kredytobiorcy żadnych zabezpieczeń. Wybierając kredyt obrotowy, powinniśmy skupić się na weryfikacji wszystkich kosztów. Nie bez znaczenia jest prowizja, która naliczana jest jednorazowo od kwoty zadłużenia. Warto pamiętać również o poziomie oprocentowania i koszcie całkowitym ubezpieczenia.