Jakie warunki musi spełnić firma, by dostać kredyt hipoteczny?

13 listopada 2014

Uzyskanie kredytu hipotecznego nigdy nie należy do najłatwiejszych zadań, a jeśli starania o niego rozpoczyna firma, ilość koniecznych do spełnienia warunków jest jeszcze większa.

Oferty kredytów przygotowywane dla klientów indywidualnych i dla firm znacznie różnią się od siebie – i nie dotyczy to tylko i wyłącznie warunków ich spłaty czy przeznaczenia. Każdy klient musi przejść odpowiednią procedurę oceny zdolności i wiarygodności kredytowej, a te nie należą do najłatwiejszych. W przypadku firm największe trudności może sprawić zaciągnięciem kredytu inwestycyjnego, a także hipotecznego, którym zajmiemy się w tym artykule.

Pierwszą kwestią, jakiej nie da się uniknąć w przypadku starań o kredyt hipoteczny, jest ocena zdolności kredytowej, a więc dochodów firmy i sprawozdań z żądanego przez bank okresu. O ile w przypadku osób indywidualnych wystarczające może być w tym miejscu zaświadczenie z zakładu pracy, o tyle przedsiębiorca musi przedstawić niezbędne dokumenty, które w skrajnych przypadkach będą w stanie przedstawić sytuację finansową firmy z ostatnich nawet 36 miesięcy. Bank będzie chciał mieć wgląd w naszą księgowość, gdyż dzięki temu będzie mógł ocenić kondycję finansową i potencjał rozwojowy przedsiębiorstwa.

Kolejnym warunkiem stawianym przez banki jest minimalny okres prowadzenia działalności. Tego warunku niestety nie da się przeskoczyć, co w praktyce często eliminuje młode przedsiębiorstwa w staraniach o kredyt hipoteczny. Oczekiwany przez bank staż na rynku to zazwyczaj od 18 do 24 miesięcy, gdyż w tym czasie firma ma szansę ugruntować swoją pozycję na rynku. Mniejsze wymagania są stawiane przed klientami szukającymi pożyczki hipotecznej na dowolny cel. W tym przypadku PKO Bank Polski jest w stanie udzielić finansowania nawet początkującym przedsiębiorcom, którzy w biznesie stawiają pierwsze kroki.

Jak w przypadku każdego kredytu, tak i w zakresie kredytu hipotecznego niezbędne będzie również przedstawienie dokumentów potwierdzających tożsamość przedsiębiorcy i fakt prowadzenia przez niego działalności, włącznie z pełną dokumentacją ewidencyjną firmy. Dodatkowo niezbędne będą odpowiednie zaświadczenia z ZUS i US, potwierdzające regularne odprowadzenia składek i podatków na rzeczy wymienionych urzędów.

Jeśli spełnimy wymienione wyżej warunki, możemy przejść do negocjacji z bankiem, które obejmą kwotę kredytu, wkład własny, okres spłaty, zabezpieczenia i marżę.