Gdzie iść po kredyt pod zwrot VAT?

28 listopada 2014

W zeszłym roku prawnie została uregulowana kwestia kredytów udzielanych pod zwrot podatku VAT. Mimo to, oferty takie nie cieszą się ciągle dużym zainteresowaniem wśród firm. Sprawdźmy, jakie są wymagania, by dostać taki kredyt i gdzie się po niego udać.

Kredyt zabezpieczony zwrotem nadwyżki podatku VAT to kolejny sposób na zapewnienie finansowania działalności firm na rynku. To produkt znany jeszcze przed formalnym usankcjonowaniem go przepisami w 2013 roku.

Jak otrzymać kredyt pod zwrot VAT?

Kredyty zabezpieczane zwrotem nadwyżki podatku VAT to zobowiązania rewolwingowe. Ich funkcjonowanie określa art. 87 ust. 2 ustawy o VAT. Kredyt tego typu może być udzielony przez bank albo przez SKOK i już samo zadeklarowane prawo do zwrotu może być tu zabezpieczeniem. Trzeba jednak zauważyć, że nadwyżkę w podatku VAT mają głównie firmy, które sprzedają towary za granicę oraz dostarczający towary na rynek unijny, jak również świadczące opodatkowane za granicą usługi. Sedno sprawy polega na tym, że w Polsce przy zakupach płacą oni VAT 23%, a sprzedają poza Polską z zerową stawką VAT-u.

Firma otrzymuje od banku środki po tym, gdy złoży deklarację VAT oraz pisemne upoważnienie do przekazania zwrotu na rachunek kredytodawcy. Należy również wskazać deklarację podatkową, do której odnosi się konkretne upoważnienie.

Ze względu na to, że zabezpieczenie dotyczy tylko nadwyżek zwracanych w ciągu minimum 60 dni, również okres spłaty kredytu ma taki sam termin i wynosi co najmniej 60 dni.

Trzeba jednak pamiętać, że urząd skarbowy może nie tylko przedłużyć okres zwrotu, ale także w ogóle zakwestionować wysokość zwrotu. W takim wypadku, naliczane są odsetki przez bank dla tego dłuższego okresu, dlatego warto zabezpieczać się przed taką ewentualnością już w umowie kredytowej.

Który bank pożyczy pod zwrot VAT?

Pomimo, że płatnikiem zobowiązania w tym wypadku jest organ państwowy, a więc wiarygodna instytucja, trudno powiedzieć, żeby banki prześcigały się w ofertach kredytów zabezpieczanych zwrotem nadwyżki VAT. PKO BP na przykład proponuje Kredyt VAT, który może zostać udzielony nawet na 18 miesięcy. Maksymalna suma kredytu nie może tu przekroczyć kwoty trzykrotnej średniej nadwyżki naliczonego podatku VAT.

Możemy również skorzystać z propozycji Banku Pekao, Deutsche Banku lub Raiffeisen Polbanku, często w formie nieodnawialnego kredytu obrotowego, który należy przeznaczyć na cele inwestycyjne.