Dla kogo faktoring?

4 lipca 2014

Faktoring to metoda finansowania, która może być świetnym rozwiązaniem dla wielu firm.

Pod nazwą „factoring” kryje się interesująca metoda finansowania, która według niektórych jest alternatywą dla stosowania kredytu bankowego. Dzięki temu rozwiązaniu firma może sfinansować działalność, a jednocześnie zabezpieczyć płynność finansową.

Faktoring polega na tym, że faktor (firma factoringowa lub bank) wykupuje wierzytelności od faktoranta (przedsiębiorcy, firmy). Faktoring jest przyznawany wtedy, gdy faktor oceni pozytywnie wypłacalność kontrahentów firmy.

Ten sposób finansowania stosuje się zwykle w przypadku całych kontraktów. Pojedyncze faktury są tu rzadko brane pod uwagę. To oznacza, że możemy go wykorzystać gdy np. współpracujemy długoterminowo z jednym dostawcą. Aby był skuteczny i efektywny factoring wymaga ścisłej współpracy pomiędzy faktorem, faktorantem oraz podmiotem związanym z faktorantem.

Faktoring jako metoda finansowania najlepiej sprawdza się w firma małych i średnich. Wynika to stąd, że takie przedsiębiorstwa mają najczęściej problemy z płynnością finansową. W dużym skrócie można powiedzieć, że factoring jest dla firm, które się rozwijają, mają dobrych kontrahentów, ale nie mają wyjścia i muszą rozliczać się w kredycie kupieckim. To zaś oznacza, że potrzebują odpowiedniego finansowania, żeby móc realizować własne kontrakty. Posługując się konkretnymi przykładami najlepiej wskazać jest firmy z branży budowlanej lub z branży dostawczej. Z racji specyfiki realizacji zleceń te firmy obserwują duże opóźnienia w spłacie wierzytelności, co z kolei oznacza, że mogą niezwykle łatwo utracić płynność finansową. Dzięki zastosowaniu factoringu taka sytuacja może się nie zdarzyć.

Trzeba pamiętać, że banki i firmy factoringowe oceniają każdego klienta indywidualnie nie stosując żadnych klasyfikacji w tym względzie.  To oczywiście sprawia, że każdy może się starać o tę formę finansowania.

Podsumowując, jeśli pytamy dla kogo rozwiązaniem jest factoring to odpowiedź brzmi:

  1. Dla firm, którym potrzebne są środki obrotowe, a trudno im pozyskać kredyt,
  2. Dla firm, które pragną zastosować odroczone terminy płatności,
  3. Dla firm, które aby zrealizować dużo zamówień muszą opłacić szybko zwiększenie produkcji,
  4. A także dla firm, które działają w takich branżach gdzie okresy oczekiwania na zapłatę są długie.